A szublimációs eljárás jellemzői
A kívánt kép porcelán tárgyra való felvitelének egyik módja a szublimációs eljárás. Lényege a speciális szublimációs, azaz hőérzékeny festékek használatán alapszik, melyek kémiai tulajdonságuk szerint megfelelő hő (150 °C felett) és nyomás hatására az alapanyag strukturális részévé válik a festék gőzének beszivárgásával és megtapadásával (szublimáció: kémiai folyamat, szilárd halmazállapotból gáz halmazállapotba alakul) , tökéletesen kitapinthatatlanná és ellenállóvá téve azt, szemben más transzfer eljárásokkal, melyek csak a felületre viszik fel a festéket.
A szublimációs nyomtatással dekorált kerámia bögre nyomtatott felülete ugyanolyan fényes és sima marad mint a nem nyomtatott részén.
Az eljárás előnyei
- a színek rendkívüli élénkek, élethűek
- valódi folyamatos színárnyalatokat lehet elérni digitális utómunka használata nélkül, melyek megegyeznek az eredeti színárnyalatokkal
- mivel a szublimációs festék nem csak az alapanyag felületén, hanem annak pórusaiban is megtalálható, jobban ellenáll a tisztításnak és a mosásnak
- megfizethetőbb mint az egyedi kézi festés
Az eljárás hátrányai
- a nyomtatott kép napsütés hatására elég hamar elhalványulhat
- csak a megfelelő speciális szublimációs lakk réteggel ellátott tárgyakra használható. Ezek választéka limitált, jellemzően bögre.
- az eljárás csak fehér vagy világos felületen használható, mert csak a festék transzferálódik
Hogyan készül a szublimált bögre?
A videót a Szizi Művek szublimációs eljárással készült bögréinek gyártója, a FodorindaDesign készítette.